Mye er sagt og skrevet om Bangkok, denne asiatiske storbyen som er en eksplosjon for sansene og som byr på så mye. Trafikk og støy, gulldekkede templer og palasser, mat og markeder, tradisjonsrikt dagligliv langs kanalene og all verdens underholdningstilbud etter mørkets frembrudd.
For ikke å glemme alle menneskene, hele 11 millioner innbyggere. Samt backpackerne i Khao San Road, andre turister og forretningsreisende og ikke minst internasjonale expats.
Eller heten, støvet, duftene, – og den enorme kontrasten mellom gatelivet og avkjølte hotellfoajeer og fancy toppbarer. I Bangkok står tradisjonsrike thailandske villaer side om side med mer moderne høyhus, mens mopedene farer forbi biler og tuk-tuk’er som står og stamper i trafikken.
Selv har jeg vært i Bangkok flere ganger nå. Bangkok er en hub, en gjennomfartsåre, og absolutt en by å besøke – igjen og igjen. Spesielt om du vet hva du vil og hvor du skal gå.
Tips til severdigheter i Bangkok
I Bangkok er det mye å både se og oppleve. Du kan forflytte deg til fots, med tuktuk og med båt. Ikke minst kan du forflytte deg lynraskt med BTS Skytrain.
Ta turen til backpackernes Khao San Road, finn en ute-kafé og slapp av i skyggen – her er det people watching som gjelder.
Gå gatelangs rundt i Bangkoks gater. Det er støy, det er kaos, det er sterke lukter og eksos. Det er boder og streetfood-selgere, kjørl som vaskes for hånd midt på fortauet og det er ender eller høns i en bakhage. Det er milevis med strømkabler i et salig kaos, det er neon-skilt og det bilhorn. Dette er Bangkok!
Dra opp i en toppbar og se byen fra oven. Kom like før solnedgang, så ser du byen i vakker belysning og blinkende og fargerik under mørk himmel.
→ Les disse tre tipsene til toppbarer i Bangkok

Luksus i Bangkok
→ Vært i Bangkok før? Se byen utenfor turiststrømmen! Dra til det trendy nabolaget Ari, for eksempel.Les mer om dette her.
Restauranttips i Bangkok
Bo.Lan
Finere restaurant som serverer retter basert på autentisk thailandske ingredienser og oppskrifter. Adresse: 24 Sukhumvit 53 Alley
L’Atelier de Joël Robuchon
Fransk gourmet servert i bar-konsept i flere storbyer rundt omkring i verden, der gjestene ser på når kokkene tilbereder mat. Adresse: 5th Floor, MahaNakhon CUBE, 96 Narathiwas Ratchanakharin Rd
Volti restaurant
Blir ønsket om pizza og pasta for stort, kan du legge turen innom Volti, som ligger i Hotel Shangri-La med utsikt mot elva. Adresse: 89 Soi Wat Suan Plu
Hyggelige kaféer i Bangkoks Ari

Porcupine
Denne populære kaféen har lyst interiør i en rustikk atmosfære. Her serveres blant annet kaker, kaffe og iste. Adresse: 111/1 Soi Ari, Phahon Yothin Rd.
Summer Street Seafood and Bar
En foodtruck som serverer sjømat, samt importert og lokalt øl ved enkle bord og benker på en parkeringsplass. Adresse: Phahon Yothin Soi 2
Laliart Café
Den japanske sykkelforretningen Tokyobike har nå slått seg ned i Ari, der de deler lokale med Laliart Café. Nok en hyggelig og uformell café, der kaffe brygges på kaffebønner fra Nord-Thailand og kaker selges over disk. Adresse:20 Ari Soi 2
affiliate-annonse for booking.com
Hotelltips i Bangkok
Bangkok har et godt utvalg av luksushotell i ulike prisklasser. Avhengig av prisnivå og interesser, er det mange muligheter.
Ved Sukhumvit området
Her bor man nært kjøpesentre, BTS Skytrain og restauranter:
Ved Chao Phraya elven
Hotell med flott utsikt og nært severdigheter:
Kjekt å vite om Bangkok
- Hovedveier er thannon, ofte skrevet th eller rett og slett road- sideveier er kalt soi
- Beste tid å dra: i kjølig sesong fra nov – febr
- Drikk masse vann og overhold kleskode på religiøse steder
- Det er to flyplasser i Bangkok, begge ligger rundt tre mil fra sentrum.
- Sky Train tar deg rundt i byen på rekordtid.
Sikkerhet
- Bangkok regnes for å være en nokså trygg by, men det har vært noe opptøyer i forbindelse med politisk uro. Som alle andre steder: styr unna store folkemasser.
- Pass godt på verdisaker
- Vær obs i trafikken. Her skjer det mye på én gang!
- Ikke la deg lure om noen vil «hjelpe» deg i nærheten av turistattraksjoner Finn heller ut av det selv enn å la fremmede «ta deg med til shoppingsenteret mens du venter på at tempelet skal åpne». Sjekk at guiden du evt. leier har lisens.
Jeg har ikke vært i Bangkok, men det er jo ikke så usannsynlig at jeg kommer meg dit etter hvert. Frister i hvert fall med en tur til Sørøst-Asia!
Å, ja. Det er så fint å reise rundt i denne verdensdelen. Håper du får anledning til det en gang, Marianne!
Mange fine tips her 🙂 Gleder meg!